Marx-seuran vuosikokous 14.5. valitsi Ktp:n puheenjohtaja Mikko Vartiaisen seuran hallituksen varajäseneksi. Kysyimme Vartiaisen tuntoja valinnan jälkeen.

– Hieno juttu, toteaa Vartiainen. – Näin avautuu mahdollisuus parempaan yhteistoimintaan puolueen ja seuran välillä.

Marx-seura ei sääntöjensä mukaan ole puoluepoliittisesti sitoutunut, vaan haluaa edistää Karl Marxista lähtevän ajatteluperinteen tutkimusta ja siitä käytävää keskustelua. Lisäksi seura pyrkii tarjoamaan vaihtoehtoisia näkökulmia eri tieteenalojen ongelmiin sekä ajankohtaiseen yhteiskunnalliseen keskusteluun.

– Näen tehtäväni Marx-seuran hallituksen varajäsenenä ennen muuta olla tiedonvälittäjänä puolueen jäsenille Marx-tutkimuksesta ja seuran järjestämistä tilaisuuksista.  Karl Marx on entistä ajankohtaisempi, kun porvaristo ei näy selviävän kapitalismin kriiseistä, kuten Marx ennakoi. – Toivon, että Ktp:n jäsenet osallistuvat seuran järjestämiin tilaisuuksiin.

Vartiainen Marx-seuran hallitukseen

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *