Maailman ammattiyhdistysten liiton pääkonttori

https://www.wftucentral.org/30-october-2026-2nd-international-day-of-action-of-dockworkers/

Ei uhrauksia imperialistien voittojen ja sotien vuoksi!

Maailman ammattiyhdistysten liitto esittää jäsenjärjestöilleen ja ammattiyhdistyksille ympäri maailmaa taisteluhenkisen, luokkakeskeisen ja kansainvälisen kehotuksen omaksua 30. lokakuuta 2026 vietettävä satamatyöntekijöiden 2. kansainvälinen toimintapäivä omaksi asiakseen ja tukea sitä.

Mobilisointi tapahtuu kriittisenä aikana, kun sotilaalliset konfliktit leviävät ja sotarintamat laajenevat vaarallisesti ja kytkeytyvät toisiinsa Ukrainasta Lähi-itään. Murhaava Israelin valtio jatkaa Yhdysvaltojen, Euroopan unionin ja Naton tuella rikoksiaan palestiinalaisia kohtaan ja kärjistää sotilaallista aggressiotaan Irania ja Libanonia vastaan, mikä lisää vaaraa vielä laajemmasta konfliktista.

Erilaisten verukkeiden takana piilee voimakkaiden kapitalistivaltioiden välinen konflikti sekä Yhdysvaltojen – Naton – EU:n muodostaman euroatlanttisen blokin ja muiden imperialististen keskusten välinen vastakkainasettelu markkinoista, energiasta, raaka-aineista, kauppareiteistä ja strategisen infrastruktuurin hallinnasta.

Imperialistiset sodat eivät poikkea kapitalistisen järjestelmän ”normaalista” toiminnasta. Ne ovat riiston ja kilpailun jatkumoa muilla keinoilla. Miljardeja käytetään aseistukseen ja sotatalouteen samalla kun palkkoja puristetaan, sosiaalimenoja leikataan, terveydenhuolto ja koulutus yksityistetään ja riisto saavuttaa äärimmäiset tasot uuvuttavien työaikataulujen myötä, joihin kuuluu 13 tunnin työpäiviä ja seitsemän päivää viikossa kestävää työtä.

Kansoilla ei ole mitään voitettavaa sodista ja imperialistien välisistä ristiriidoista. Heitä vaaditaan maksamaan voitoista, sodista ja uuden kapitalistisen talouskriisin seurauksista sekä uhraamaan itsensä vieraiden etujen vuoksi, samalla kun yritysryhmät vaativat yhä suurempia osuuksia saaliista.

Satamat, rautatiet, lentokentät ja koko liikenneinfrastruktuuri muutetaan aseiden, ampumatarvikkeiden, sotilasvarusteiden ja joukkojen merkittäviksi kuljetuskeskuksiksi. Työntekijöitä painostetaan tulemaan sotakoneiston hammaspyöriksi ja kansoja vastaan tehtyjen rikosten avunantajiksi.

Satamatyöntekijät ovat jo osoittaneet että järjestäytymisen, kollektiivisen taistelun ja koordinoidun kansainvälisen toiminnan avulla he voivat estää satamien muuttumisen sotien rakennusverstaaksi. He voivat pysäyttää kuolemanlastit, jotka ruokkivat Israelin valtion suorittamaa palestiinalaisväestön joukkomurhaa ja sodan leviämistä koko Lähi-itään.

6. helmikuuta 2026 järjestettiin lakko 20 satamassa seitsemässä maassa. Toukokuussa Istanbulissa 35 sataman ammattiyhdistykset muodostivat koordinointiverkoston, joka kattaa nyt yli 40 satamaa Välimerellä ja Euroopassa. Verkostoon osallistuvat järjestöt Ranskasta, Kreikasta, Baskimaasta, Turkista, Marokosta ja Italiasta, ja sen iskulause on: ”Satamatyöntekijät eivät työskentele sodan hyväksi”.

30. lokakuuta ammattiyhdistykset järjestävät uusia taistelutoimia ja lakkoja. Yhteinen toimintakehys ”Satamat rauhan puolesta – arvokkaita työpaikkoja” yhdistää taistelun imperialistista sotaa vastaan taisteluun työehtosopimuksista, palkankorotuksista, vakaasta työllisyydestä, lyhyemmistä työajoista sekä merkittävistä työterveys- ja työturvallisuustoimenpiteistä.

Se liittyy myös yksityistämisien, alihankintojen ja määräaikaisten työsuhteiden sekä automaation ja tekoälyn työpaikkojen poistamiseksi ja riiston tehostamiseksi tarkoitetun käytön vastustamiseen. Teknologisen ja tieteellisen kehityksen on palveltava työajan lyhentämistä ja työntekijöiden elämänlaadun parantamista, ei monopolien kannattavuutta.

Satamatyöntekijöiden kokemuksella on laajempi merkitys metalliteollisuuden ja telakoiden, rautateiden, energia-alan, televiestinnän, kuljetuksen ja logistiikan työntekijöille. Nämä sektorit yhdistävät satamia, teollisuusalueita ja sotilaallista infrastruktuuria ja voivat olla ratkaisevassa roolissa yhteisessä taistelussa imperialistista sotaa ja riistoa vastaan.

30. lokakuuta voi merkitä tärkeää uutta askelta työväenluokan kansainvälisessä taisteluhenkisessä yhteistoiminnassa. Satamasta satamaan, jokaisella työpaikalla ja alalla, maasta toiseen, työntekijät välittävät viestin että he eivät aio valita riistäjiensä leirien välillä, eivät aio tulla sotakoneiston hammaspyöriksi eivätkä aio uhrata elämäänsä ja oikeuksiansa monopolien voittojen vuoksi.

Ei uhrauksia imperialistien voittojen ja sotien vuoksi!

Eläköön työväenluokan kansainvälinen solidaarisuus!

30. LOKAKUUTA 2026: 2. KANSAINVÄLINEN SATAMATYÖNTEKIJÖIDEN TOIMINTAPÄIVÄ

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kommentit käsitellään CleanTalk-pilvipalvelussa roskapostikommenttien suodattamiseksi. Näitä tietoja säilytetään palvelun lokitiedoissa 7 päivää jonka jälkeen ne poistetaan.