Kuuban kansa on taistellut urheasti vallankumouksen saaren olemassaolon puolesta. Äärimmäisen vaikeissa olosuhteissa Kuuba on saavuttanut yhteiskunnallisia saavutuksia, kansaa varten laadittu mm. kasvatuksen, terveydenhoidon, asumisen aloilla.

Niiden avulla Kuuba on myös kyennyt avustamaan muita maita vaikeissa tilanteissa; lähettämään lääkäreitä köyhiin maihin ja hoitosaattueita katastrofi-alueille, jopa korona-epidemia-alueille.

Tähän ei useinkaan löydy halua eikä kykyä ns. rikkailta kapitalistivaltioilta, jotka eivät edes kansalaisilleen pysty tarjoamaan terveydenhoitoa.

Yhdysvaltojen yli 60 vuotta voimassa ollut julma kauppasaarto ja erityisesti vuoden 2026 tammikuusta lähtien asetettu energiasaarto on kiristänyt entisestään Kuuban kansan vaikeista vaikeinta tilannetta.

Kuuban kommunistisen puolueen keskuskomitean ylimääräisen istunnon jälkeen kesällä -26. kansalliskokous hyväksyi toimenpiteitä, jotka vaikuttavat kaikkiin talouden aloihin. Hyväksytyt toimenpiteet ovat jatkoa Kuuban kommunistisen puolueen 6. kongressin jälkeen vuonna 2011 hyväksytyille suuntaviivoille ja uudistuksille. Keskeinen piirre on ulkomaisten yksityisten pääomasijoitusten edistäminen kaikilla talouden aloilla ja markkinamekanismien käyttöönotto resurssien kohdentamisen keinona.

Kuubassa edistettävien muutosten ja niitä koskevan jatkuvan keskustelun kriittinen tarkastelu on tehtävä rinnakkain kommunistien velvollisuuden kanssa seistä lujasti sankarillisen Kuuban kansan rinnalla, ilmaista ehdoton solidaarisuutensa heitä kohtaan, vaatia Yhdysvaltojen imperialismin asettaman pitkäaikaisen ja barbaarisen saarron lopettamista ja tukea Kuuban vallankumousta.

TKS 5/26 Pääkirjoitus

Seisomme Kuuban kansan rinnalla

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Kommentit käsitellään CleanTalk-pilvipalvelussa roskapostikommenttien suodattamiseksi. Näitä tietoja säilytetään palvelun lokitiedoissa 7 päivää jonka jälkeen ne poistetaan.